Bohaterowie
Bohaterowie
autorem artykułu jest Nikodem Marszałek
Czy spotkałeś już w swoim życiu bohatera? Może sam chciałbyś by określano Cię tym słowem?
Ludzie ciężko pracujący na utrzymanie swojej rodziny, kochająca matka karmiąca swoje dzieci, żona próbująca przetrwać w otoczeniu agresywnego męża. Czy oni mogliby zostać naszymi bohaterami? Każdy z nas przechodzi wzloty i upadki, pokonujemy trudności, oczekując nowych wyzwań. Hindus powiedziałby: „Mamy własne zmartwienia, a trudności życia oraz los jest po prostu – karmą”. Człowiek zachodni mówi o „negatywnym myśleniu” przyciągającym i tworzącym toksyczne środowisko. Obydwa założenia są poprawne bo każdy z nas jest „kowalem swojego losu” dysponując „wolną wolą działania, myślenia”. Zatem małżonka alkoholika, pracujący ojciec przestają być bohaterami, a zaczynają być zwykłymi zajętymi ludźmi, uwikłanymi w „prawo przyczyny i skutku”, „akcji i reakcji”. Jeśli zatem intencja obciąża prawo przyczyny i skutku to świadoma wyzwala z łańcucha przyczynowości. Więc, może współcześni mistycy zostaną naszymi bohaterami? A może to dobrze kojarzony Superman?
Kiedy spotkam Herosa?
Dokładnie dziesięć lat temu, pragnąłem być jak Zig Ziglar, Napoleon Bonaparte, Henry Ford, Brian Tracy, Anthony Robbins, Jim Rohm, Jezus Chrystus i wielu innych. Podziwiałem ich każdą swoją cząstką znając na pamięć ich życiowe wzloty i upadki. Moje pierwsze pytanie dla ciebie: Kogo Ty podziwiałeś kilka może kilkanaście lat temu? Jak bardzo podobny do swojego bohatera jesteś dzisiaj?
Dzieci od najmłodszych lat naśladują mamę i tatę, my natomiast skrupulatnie już wybieramy sobie wzory. Odpowiedz na kolejne pytanie: Jaki jestem skoro w pewien sposób nieświadomie modelowałem innych? Ja wiem, nasza indywidualność, swoboda wypowiedzi może stwarzać strach przed krytyką, lękiem przed oryginalnością, pokazaniem światu swojego prawdziwego siebie. Wielu z nas zachowuję się tak, a nie inaczej: bo wypada, tak głosi etykieta, w szanowanym środowisko to i tamto. Kiedy usłyszałeś ostatnio takie słowa: „Ten człowiek jest nieszablonowy, ekscentryczny, pełen energii, odważny, niepowtarzalny”? Psycholog powiedziałby – pragnie zwrócić na siebie uwagę, matka i ojciec go nie kochali, przechodzi bunt wieku młodzieńczego. Dobrze – ja mówię, co będzie za kolejne 30 lat? Kryzys wieku średniego?
Współcześni Herosi
Czy dzisiaj herosem możemy nazwać Jana Pawła II? Dalajlamę podróżującego po całym świecie? Dlaczego wciąż poszukujemy bohaterów? Czas mija szybko, a My stale wymagamy od naszych bohaterów przeróżnych informacji, wsparcia nawet modlitw. Przy okazji zaczynamy zauważać drobne potknięcia, błędy w retoryce, niespójne informację, coraz mniejszą wiedzę i czasem zawężony sposób myślenia. Pytanie: Czy to bohaterowie się skurczyli czy uczeń już dorósł?
Bądź dla siebie herosem pokazując, że potrafisz znaleźć swoje boskie przeznaczenie na Ziemi, że czujesz się dobrze i bezpiecznie w każdej sytuacji, potrafisz obrócić grudkę węgla w diament bez względu na panujący wiatr. Jak tego dokonać? Używając intensywnej wiary (nie bezmyślnej, cierpiętniczej czy misyjnej), czystej szczerej wiary w swoje możliwości.
Jestem bo…
Będąc rodzicem z pewnością doświadczyłeś sytuacji, gdy Twoje dziecko pragnęło przebrać się, za któregoś z wielkich bohaterów. Moja córka powiedziała: „Chcę być księżniczką lub wróżką” - dobrze odpowiedziała moja żona: „Będziesz pszczółką, bo taki strój kupiłam”. Usłyszeliśmy płacz i odpowiedz – „Nie jestem księżniczką”. W końcu moja żona odpowiedziała: „Kochanie będziesz królową wszystkich pszczółek”. Oczy się powiększyły, rumieńce i radosne podskakiwanie przypieczętowały słowa „Będę królową”. Są takie chwile, gdy każdy z nas zgadza się na pewne nazwy, definicję lecz odpowiedz sobie na pytanie: „Jakich ludzi przyciągam do siebie?”, „Czyim herosem jestem?”. Jeśli nie swoim, a delektuję Cie podziw skierowany w Twoją stronę, zastanów się mocno jakimi emocjami i jaką energię „wchłaniasz” w swoje serce bo prędzej czy później, ona Cię zgubi!
Bohaterowie ukrywają jedną rzecz.
Batman
Większość komiksowych, a potem kinowych bohaterów używa różnych gadżetów, technik oraz niewyobrażalnych mocy. Jeden z nich posiada tylko swoją inteligencję. Batman jest typem bohatera z przymusu, będąc małym chłopcem doświadczył na własnych oczach zabójstwa swoich rodziców. Energia, która wytworzyła się w tej krótkiej chwili zapieczętowała jego przyszły los herosa walczącego ze złem. Osobowość światła zakrywa czarny płaszcz i maska pojawiająca się w mrocznych miejscach Gotham City.
Z wiekiem ludzie pragną ujrzeć prawdziwą twarz, czyste oblicze swojego wzoru. Nielicznym szczęściarzom udaje się poznać herosa z okładki i co się okazuje? Ten człowiek jest taki sam „zwyczajny” jak my sami, czar zauroczenia prysł, maska już nigdy nie zasłoni prawdy. Bohaterowie potrafią przepraszać za nieszczęścia, niesprawiedliwy osąd czy po prostu wybaczyć, a bagaż wyuczonych nawyków, stłumionych emocji domaga się poznania i oddania (wyrównania).
Odpowiedz na kolejne pytanie: Świat nigdy nie zobaczy mojego prawdziwego oblicza bo…? Cokolwiek wpiszesz w miejsce kropek będzie to brak wiary w swoje prawdziwe zawsze nieśmiertelne i dobre „JA”. Jestem jaki jestem akceptując przy tym siebie”.
Podsumowanie
1. Pozytywna identyfikacja przyśpiesza nasz własny rozwój, ukazuje ukryte możliwości motywując do stałej wędrówki. Zbliżając się dostatecznie blisko do pomnika naszych westchnień musimy wiedzieć, czy uruchomiliśmy już własny potencjał. Często zdarza się, że niepotrzebnie próbujemy coś udowodnić naszym nauczycielom.
2. Bohaterem jest każdy człowiek uświadamiający sobie własne pochodzenie, poznający przeznaczenie, żyjąc w zgodzie ze swoimi odczuciami - intuicją. W jaki sposób możesz to uczynić?
3. „(...) Naśladuj jeśli musisz, ale tylko w początkowych fazach wzrostu, w pewnym momencie musisz wiedzieć kim jesteś i co chcesz przekazać. Nie ma dwóch identycznych osób na świecie. Świat pamięta tylko o wielkich indywidualnościach, o kopiach zapomina(...).” (punkt pochodzi z mojej przyszłej książki)
15-09-2007
--
Więcej artykułów na stronie autora:
CentrumRozwoju.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Huna
Gra na loterii
Artykuły dla dzieci i niemowląt
Kilka słów o domenach internetowych
czym są standardy sieciowe?